Ko man dos dalība diktātā?
Uz šo jautājumu varēsiet atbildēt sev tikai un vienīgi jūs pats. Dalība diktātā ir izaicinājums un sacīkstes pašam ar sevi. Un novērtējums nav vis tiesas spriedums jums, bet gan pamats noskaidrot, kas vēl būtu jāapgūst. Dalība diktātā – tas ir jautri un interesanti. Tā ir iespēja pārliecināties, ka ne tikai jūs viens pats pārklājaties ar zosādu, dzirdot "tā sanāca" vai "es domāju, kad" ka vietā.
Kad risināsies diktāts?
Diktāts norisināsies šogad ceturto reizi – 2018. gada 3. novembrī plkst. 12.00 – visā Latvijā un ārvalstīs vienlaikus. Visās norises vietās dalībnieki rakstīs vienu un to pašu tekstu. Visur pasākums notiks pēc vienota, skaidri zināma scenārija.
Kur es varu uzrakstīt diktātu?
Šogad IV pasaules diktātu latviešu valodā interesenti varēs klātienē Latvijā uzrakstīt Rīgā, Ventspilī, Valmierā, Liepājā, Jēkabpilī, Daugavpilī, Jelgavā, Cēsīs un Rēzeknē. Tāpat visiem interesentiem tiks nodrošināta iespēja uzrakstīt diktātu tiešsaistē šajā vietnē.
Kā pieteikties diktāta rakstīšanai?
Lai pieteiktos diktāta rakstīšanai klātienē Rīgā, Ventspilī, Jēkabpilī, Valmierā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jelgavā, Cēsīs un Liepājā, jāaizpilda reģistrācijas forma. Pieteikšanās diktātam sāksies 15. oktobrī. Informējam, ka vietu skaits ir ierobežots un interesentiem noteikti ir jāsaņem reģistrācijas apstiprinājums. Savukārt, lai rakstītu diktātu tiešsaistē, iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. 3. novembrī īsi pirms plkst. 12.00 (pēc Latvijas laika) apmeklējiet šo vietni un sekojiet instrukcijai!
Vai es varu organizēt diktāta rakstīšanu manā pilsētā citā dienā vai citā laikā?
Nē, diemžēl tas nav iespējams. To raksta visi kopā reizi gadā vienlaikus. Viens teksts visiem, vienoti vērtēšanas kritēriji visiem. Viss cits vairs nav IV pasaules diktāts latviešu valodā. Tomēr jūs noteikti varat veidot savu iniciatīvu!
Kas var piedalīties? Vai pastāv kādi ierobežojumi?
Diktāts ir domāts ikvienam, kurš jūtas spējīgs pierakstīt diktētu tekstu latviešu valodā. Neviens nespēj aizliegt jums piedalīties diktāta rakstīšanā vai arī uzlikt par pienākumu to darīt. Pasākums ir absolūti brīvprātīgs. Nav arī būtisku vecuma ierobežojumu.
Vai teksts būs sarežģīts?
Mēs teiktu => diezgan. Aptuveni 300 vārdu garā diktāta teksta autors ir pazīstams latviešu dzejnieks un rakstnieks Andris Akmentiņš, kurš sarūpēja rakstītājiem vairākus āķīgus vārdus un pieturzīmes. Diktāta atbilstību latviešu valodas normām pārbaudīja un apstiprināja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latviešu un vispārīgās valodniecības katedras vadītāja Andra Kalnača.
Kurš diktēs?
2018. gadā Rīgā Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātē diktātu lasīs aktieris Kaspars Znotiņš, Ventspilī – Ventspils Augstskolas lektore un Ventspils Augstskolas bibliotēkas vadītāja Solvita Štekerhova, Jelgavā – grupas “TirkizBand” mūziķis un Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” projektu producents Gundars Caune, Jēkabpilī – Krustpils pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja, Krustpils Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcas svētdienas skolas vadītāja Inese Grauduma, Rēzeknē – dziedātājs un dīdžejs Normunds Liepiņš, Daugavpilī – Daugavpils Latviešu kultūras centra pasākumu vadītāja, folkloras dziesmu un deju kopas mūziķe Vita Viļevko, Valmierā – Valmieras Drāmas teātra aktieris Rihards Rudāks, Cēsīs - aktrise un mūziķe Gunita Bārda. Liepājā diktātu lasīs titula “Gada liepājnieks” ieguvējas: Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra direktore Baiba Kļava, Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla un rakstniece Jana Egle.
Kas man būtu jāņem līdzi uz diktātu?
Paņemiet līdzi savu "laimīgo" pildspalvu. Ja tādas nav, tad rakstāmo un veidlapu ar unikālu ID numuru mēs jums iedosim uz vietas. Nav vērts ņemt līdzi vārdnīcas un citus palīgmateriālus – jums vienkārši pietrūks tiem laika.
Cik daudz laika aizņem diktāta rakstīšana?
Viss process kopumā no iekārtošanās brīža sēdvietā līdz darba nodošanai aizņem aptuveni 60 minūtes.
Vai tas ir bezmaksas pasākums?
Jā! Dalība ir par brīvu visiem un vienmēr.
Kā es varu apskatīt izlaboto darbu?
Interesenti, kuri būs rakstījuši diktātu klātienē, ar sava darba kļūdu labojumu varēs iepazīties attiecīgajās norises vietās mēnesi pēc pasākuma norises, savukārt tie, kuri būs uzdevumu pildījuši tiešsaistē, kļūdu labojumu varēs apskatīt savā e-pastā decembra sākumā.
Vai es drīkstu rakstīt anonīmi?
Jā, tad Jums jāfiksē savs unikālais ID numurs, kurš redzams uz katras veidlapas. Lūgums šo ID nepazaudēt, jo jums nebūs iespējas vēlāk atrast savu darbu bez šī numura.
Ko darīt, ja manā pilsētā nenotiek diktāta rakstīšana?
Jums ir iespēja rakstīt diktātu tiešsaistē šajā vietnē. Tāpat piedāvājam iespēju biedrībām un interesentu grupām organizēt diktāta rakstīšanu jūsu pilsētās. Šajā jautājumā lūdzam sazināties ar mums.
Kurš organizē diktātu?
Pasaules diktāts latviešu valodā ir divu ar biznesu un politiku nesaistītu cilvēku sapnis un pilsoniskā iniciatīva. Jau ceturto gadu pēc kārtas to organizē sabiedrisko attiecību speciāliste Olga Sukonnikova un Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Sarmīte Ruža.
Kurš var kļūt par diktāta organizatoru?
Ikviens brīvprātīgais interesents, nekomerciāla organizācija, mācību vai kultūras iestāde.