Paldies, ka rakstījāt IV pasaules diktātu latviešu valodā! Kad darbi tiks izlaboti, mēs Jūs par to informēsim, sūtot vēstuli uz Jūsu norādīto e-pasta adresi. Tie, kuri rakstījuši diktātu klātienē, varēs saņemt izlaboto darbu pasākuma norises vietā. Tie, kuri rakstījuši diktātu tiešsaistē, saņems hipersaiti ar izlaboto darbu uz Jūsu norādīto e-pasta adresi. Lūdzam būt pacietīgiem – pārbaude var aizņemt līdz pat vienam mēnesim.

Piedāvājam iespēju lejupielādēt diktāta tekstu un komentārus, kā arī noskatīties diktāta ierakstu. Pēc neilga laika vietnē būs pieejams arī diktāta kļūdu analīze.

IV pasaules diktātā latviešu valodā, kas norisinājās 2018. gada 3. novembrī, tiešsaistē un klātienē kopā piedalījās 1648 interesenti. Klātienē deviņās Latvijas pilsētās diktātu rakstīja 615 cilvēki – Rīgā (322), Liepājā (69), Rēzeknē (34), Daugavpilī (32), Ventspilī (27), Cēsīs (11), Jelgavā (36), Jēkabpilī (34) un Valmierā (53). Interneta vietnē raksti.org tika iesniegti 1033 darbi no 26 valstīm. Vairākums dalībnieku to rakstīja tiešsaistē Latvijā (935), citi bija no Lielbritānijas (25), Vācijas (18), Spānijas un Zviedrijas (katrā pa 6), Igaunijas un Īrijas (katrā pa 4), pa trim no Lietuvas, Luksemburgas, Nīderlandes, Grieķijas, Itālijas, pa diviem no Beļģijas, Čehijas, Norvēģijas, Dānijas, Somijas, Horvātijas, pa vienam no ASV, Karību salām, ASV Aizjūras salām, Turcijas, Islandes, Izraēlas, Ķīnas un Kipras.

Iepriekšējo gadu rezultāti

 • 2017. gads

  III pasaules diktātu latviešu valodā 2017. gada 7. oktobrī tiešsaistē un dažādās valstīs un pilsētās kopā rakstījuši 935 cilvēki. Trīs diktāti ir uzrakstīti bez kļūdām, desmit – ar vienu kļūdu, savukārt lielākais kļūdu skaits vienā darbā ir 183. Vidēji dalībnieki tekstā pieļāvuši 18 ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas. Interpunkcijas kļūdu īpatsvars ir 54%, ortogrāfijas – 46%. Kopā diktātā piedalījušies interesenti no 25 valstīm. 

  To dalībnieku vidū, kuri izvēlējās rakstīt ar roku, rīdzinieku aktivitāte bija vislielākā – 155 darbi. Otrajā vietā ir Liepāja ar 62 darbiem. Klātienē Valmierā diktātu rakstījuši 23 cilvēki, Jēkabpilī – 36, Ventspilī – 18, Rēzeknē – 16, Daugavpilī – 24. Interneta vietnē raksti.org tika iesniegts 601 darbs. 11 internetā rakstīti diktāti tika noraidīti diakritisko zīmju trūkuma dēļ vai arī tādēļ, ka tie bija uzrakstīti tikai daļēji. Vairākums dalībnieku diktātu rakstīja tiešsaistē no Latvijas (508). Ārzemēs tiešsaistē diktātu rakstījuši 93 interesenti, visvairāk darbu saņemti no Vācijas (20) un Lielbritānijas (18).

  Bez kļūdām bija iesūtīti trīs darbi, viens rakstīts klātienē Liepājā, divi citi – tiešsaistē Rīgā.

  300 vārdu garo diktātu īpaši šim nolūkam ir radījis pazīstamais rakstnieks Nils Sakss, un tiešraidē to lasīja aktrise Guna Zariņa. Teksta atbilstību latviešu valodas normām ir pārbaudījusi un apstiprinājusi Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latviešu un vispārīgās valodniecības katedras vadītāja Andra Kalnača.

  III pasaules diktāta ieraksts ir pieejams šeit.

 • 2016. gads

  II vispasaules diktātu latviešu valodā 2016. gada 15. oktobrī tiešsaistē un dažādās valstīs un pilsētās kopā rakstījuši 789 cilvēki. Divi diktāti ir uzrakstīti bez kļūdām, trīs – ar vienu kļūdu, savukārt lielākais kļūdu skaits vienā darbā ir 234. Vidēji dalībnieki tekstā pieļāvuši 11 ortogrāfijas un 7 interpunkcijas kļūdas, turklāt vidēji sievietēm ir divreiz mazāk kļūdu nekā vīriešiem (attiecīgi 15 un 31). Jaunākā dalībniece ir 9 gadus veca rīdziniece, savukārt vecākais dalībnieks ir 82 gadus vecs kungs no Salaspils. Kopā diktātā piedalījušies interesenti no 24 valstīm. Katrs piektais cilvēks rakstīja diktātu jau otro gadu pēc kārtas.

  To dalībnieku vidū, kuri izvēlējās rakstīt ar roku, rīdzinieku aktivitāte bija vislielākā – 123 darbi. Otrajā vietā ir Liepāja ar 73 darbiem. Interneta vietnē raksti.org tika iesniegti 539 darbi. 11 internetā rakstīti diktāti tika noraidīti diakritisko zīmju trūkuma dēļ vai arī tādēļ, ka tie bija uzrakstīti tikai daļēji. Vairākums dalībnieku diktātu rakstīja tiešsaistē no Latvijas (471). Ārzemēs tiešsaistē diktātu rakstījuši 57 interesenti, visvairāk darbu saņemti no Lielbritānijas.

  Bez kļūdām bija iesūtīti divi darbi, abi rakstīti tiešsaistē Latvijā – Rīgā un Talsos. 13% darbu ir no vienas līdz piecām kļūdām, 26% dalībniekiem ir 6-10 kļūdas, 36% to ir 11-20. Jāņem vērā, ka diktātu rakstīja dažādu tautību un atšķirīgu vecumu cilvēki. Arī izglītības līmenis aptver visu spektru – piedalījās gan pamatskolas audzēkņi, vidusskolēni un tehnikumu studenti, gan bakalauri, maģistri un pat deviņi zinātņu doktori. Čaklākās rakstītājas sieviešu vidū bija Ievas (24 jeb 4% no visām sievietēm), vīriešu vidū tie bija Jāņi (7 jeb 6% no visiem vīriešiem). Labojot diktātu, atzīmes netika liktas, taču bija norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu pats novērtēt savas zināšanas.

  Visbiežāk dalībnieki kļūdījās, nepareizi rakstot saikli ne tikvien-bet arī, kā arī divdabī neapsēzdamies pirms izskaņas –damies daudzi rakstījuši neapsēsdamies vai pat neapsēstdamies. Nav ievērots, ka personu vietniekvārdu tu un piederības vietniekvārdu tavās raksta ar lielo sākuma burtu vēstulē, bet ne tautasdziesmā. Daudziem grūtības sagādāja svešvārdu sintezators, saksofons, ceremonija, absolvents, aplaudēt pareizrakstība. Gandrīz visi interesenti bija piemirsuši, kā tiek noformēta tiešā runa, kā arī daudzi nevarēja noteikt teikuma gramatisko centru un divdabja teiciena robežas, tāpēc nevarēja pareizi salikt pieturzīmes.

  II pasaules diktāta ieraksts ir pieejams šeit.

 • 2015. gads

  I pasaules diktātā latviešu valodā, kas norisinājās 2015. gada 3. oktobrī, tiešsaistē un klātienē kopā piedalījās 920 dalībnieki. Klātienē Latvijas pilsētās diktātu rakstīja 189 cilvēki – Rīgā (58), Rēzeknē (18), Daugavpilī (12), Ventspilī (10), Valmierā (19) un Liepājā (82). 

  Kopā tiešsaistē interneta vietnē raksti.org tika iesniegts 731 darbs. No tiem 61 diktāts netika pieņemts pārbaudei diaktrisko zīmju trūkuma dēļ un/vai tāpēc, kā bija uzrakstīts tikai daļēji. No 670 pārbaudei pieņemtajiem darbiem vairākums dalībnieku tos rakstīja tiešsaistē Latvijā (562), citi bija no Lielbritānijas (14), Dānijas (10), Šveices (5), Nīderlandes (4), pa trim no Igaunijas, Luksemburgas un Somijas, pa diviem no Beļģijas, Grieķijas, Īrijas, Norvēģijas, Polijas, Vācijas un Zviedrijas, pa vienam no ASV, Francijas, Gruzijas, Islandes, Itālijas, Kipras un Spānijas.

  I pasaules diktāta ieraksts ir pieejams šeit.