Ko man dos dalība diktātā?
Uz šo jautājumu varēsiet atbildēt sev tikai un vienīgi Jūs. Dalība diktātā ir izaicinājums un sacenšanās pašam ar sevi, turklāt novērtējums nav vis „tiesas spriedums”, bet gan iespēja noskaidrot, kas vēl būtu jāapgūst. Dalība diktātā – tas ir nostalģiski un aizraujoši vienlaikus. Tā ir iespēja pārliecināties, ka ne tikai Jūs viens pats pārklājaties ar zosādu, dzirdot „tā sanāca” vai „es domāju, kad” saikļa „ka” vietā.
Kad norisināsies diktāts?
VIII pasaules diktāts latviešu valodā norisināsies 2022. gada 15. oktobrī plkst. 12.20 vienlaikus Latvijā un citviet pasaulē. Visās norises vietās dalībnieki rakstīs vienu un to pašu tekstu. Visur pasākums notiks pēc vienota un skaidri zināma scenārija.
Kur es varu uzrakstīt diktātu?
VIII pasaules diktātu latviešu valodā interesenti varēs rakstīt tiešsaistē tīmekļvietnē „www.raksti.org", klausoties Latvijas Radio 1 raidījumu „Kultūras Rondo", skatoties tiešo ēteru Latvijas Televīzijā vai sabiedrisko mediju portālā „LSM.lv".
Kas var piedalīties? Vai pastāv kādi ierobežojumi?
Diktāts domāts ikvienam, kas jūtas spējīgs pierakstīt diktētu tekstu latviešu valodā. Neviens nespēj aizliegt piedalīties diktāta rakstīšanā vai arī uzlikt par pienākumu to darīt. Pasākums ir absolūti brīvprātīgs, turklāt nav arī vecuma ierobežojumu.
Vai teksts būs sarežģīts? Kurš to diktēs?
Mēs teiktu – diezgan! Šī gada diktāta teksta autors ir rakstnieks un žurnālists Osvalds Zebris, kurš sarūpējis rakstītājiem vairākus āķīgus vārdus un pieturzīmes. Diktora lomā Gaismas pilī iejutīsies Jaunā Rīgas teātra režisors un aktieris Gerds Lapoška. Teksta atbilstību latviešu valodas normām pārbaudīja un apstiprināja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latvistikas un baltistikas nodaļas profesore Andra Kalnača un Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas pētniece Baiba Saulīte.
Cik daudz laika aizņem diktāta rakstīšana?
Viss process kopumā no iekārtošanās brīža sēdvietā līdz darba nodošanai aizņem aptuveni 45 minūtes.
Vai tas ir bezmaksas pasākums?
Jā, dalība ir par brīvu visiem un vienmēr.
Kā es varēšu apskatīt izlaboto darbu?
Interesenti, kuri diktātu rakstīs tiešsaistē, kļūdu labojumu savā e-pastā saņems aptuveni mēnesi pēc pasākuma norises, bet tie dalībnieki, kuri diktēto tekstu pierakstīs ar pildspalvu, savu veikumu varēs salīdzināt ar oriģināltekstu, kas drīz pēc pasākuma norises tiks atkārtoti pārraidīts Latvijas Televīzijā un publicēts tīmekļvietnē „raksti.org”.
Kurš organizē diktātu?
Pasaules diktāts latviešu valodā ir nodibinājuma "Pasaules valoda" pilsoniskā iniciatīva. To organizē sabiedrisko attiecību speciāliste Olga Sukonnikova un Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Sarmīte Ruža.
Kurš var kļūt par diktāta organizatoru?
Ikviens brīvprātīgais interesents, nekomerciāla organizācija, mācību vai kultūras iestāde. Komercfirmas un politiskās partijas gan nevar būt diktāta organizatori.

Mūsu tīmekļa vietne ievieto sīkdatnes pārlūkprogrammā, ja pārlūkprogrammas iestatījumos šī funkcija ir aktivizēta. Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu šīs tīmekļa vietnes funkcionalitāti un veiktu analīzi.