Ko man dos dalība diktātā?
Uz šo jautājumu varēsiet atbildēt sev tikai un vienīgi Jūs pats. Dalība diktātā ir izaicinājums un sacīkstes pašam ar sevi. Un novērtējums nav vis tiesas spriedums Jums, bet gan pamats noskaidrot, kas vēl būtu jāapgūst. Dalība diktātā – tas ir jautri un interesanti. Tā ir iespēja pārliecināties, ka ne tikai Jūs viens pats pārklājaties ar zosādu, dzirdot "tā sanāca" vai "es domāju, kad" ka vietā.
Kad risināsies diktāts?
Šogad diktāts norisināsies jau sesto reizi – 2020. gada 7. novembrī plkst. 12.15 – visā Latvijā un ārvalstīs vienlaikus. Visās norises vietās dalībnieki rakstīs vienu un to pašu tekstu. Visur pasākums notiks pēc vienota, skaidri zināma scenārija.
Kur es varu uzrakstīt diktātu?
Šogad VI pasaules diktātu latviešu valodā interesenti varēs uzrakstīt klātienē Rīgā, Ventspilī, Valmierā, Liepājā, Jēkabpilī, Jelgavā, Cēsīs, Rēzeknē, Bauskā, Ikšķilē un Olainē. Tāpat visiem interesentiem tiks nodrošināta iespēja uzrakstīt diktātu tiešsaistē šajā vietnē.
Kā pieteikties diktāta rakstīšanai?
Lai pieteiktos diktāta rakstīšanai klātienē Rīgā, Ventspilī, Valmierā, Liepājā, Jēkabpilī, Jelgavā, Cēsīs, Rēzeknē, Bauskā, Ikšķilē un Olainē, jāaizpilda reģistrācijas forma. Pieteikšanās diktātam sāksies 19. oktobrī. Informējam, ka vietu skaits būs ierobežots, tāpēc interesentiem noteikti jāsaņem reģistrācijas apstiprinājums. Savukārt, lai rakstītu diktātu tiešsaistē, iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. 7. novembrī īsi pirms plkst. 12.15 (pēc Latvijas laika) apmeklējiet šo vietni un sekojiet instrukcijai!
Vai es varu organizēt diktāta rakstīšanu manā pilsētā citā dienā vai citā laikā?
Nē, diemžēl tas nav iespējams. To raksta visi kopā reizi gadā vienlaikus. Viens teksts visiem, vienoti vērtēšanas kritēriji visiem. Viss cits vairs nav VI pasaules diktāts latviešu valodā. Tomēr Jūs noteikti varat iesaistīties mūsu vai veidot savu iniciatīvu!
Kas var piedalīties? Vai pastāv kādi ierobežojumi?
Diktāts domāts ikvienam, kurš ir spējīgs pierakstīt diktētu tekstu latviešu valodā. Neviens nespēj aizliegt piedalīties diktāta rakstīšanā vai arī uzlikt par pienākumu to darīt. Pasākums ir absolūti brīvprātīgs. Nav arī būtisku vecuma ierobežojumu.
Vai teksts būs sarežģīts?
Mēs teiktu – diezgan! Aptuveni 300 vārdu garā diktāta teksta autors šogad ir dzejnieks, publicists un tulkotājs Ilmārs Šlāpins, kurš rakstītājiem sarūpējis vairākus āķīgus vārdus un pieturzīmes. Diktāta atbilstību latviešu valodas normām pārbaudīja un apstiprināja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latvistikas un baltistikas nodaļas profesore Andra Kalnača.
Kas man būtu jāņem līdzi uz diktātu?
Paņemiet līdzi savu "laimīgo" pildspalvu. Ja tādas nav, tad rakstāmo un veidlapu ar unikālu ID numuru mēs iedosim klātienē. Nav vērts ņemt līdzi vārdnīcas un citus palīgmateriālus – tiem pietrūks laika.
Cik daudz laika aizņem diktāta rakstīšana?
Viss process kopumā no iekārtošanās brīža sēdvietā līdz darba nodošanai aizņem aptuveni 60 minūtes.
Vai tas ir bezmaksas pasākums?
Jā, dalība ir pa brīvu visiem un vienmēr.
Kā es varu apskatīt izlaboto darbu?
Interesenti, kuri būs rakstījuši diktātu klātienē, ar sava darba kļūdu labojumu varēs iepazīties attiecīgajās norises vietās mēnesi pēc pasākuma norises, savukārt tie, kuri uzdevumu būs pildījuši tiešsaistē, kļūdu labojumu varēs apskatīt savā e-pastā decembrī.
Vai es drīkstu rakstīt anonīmi?
Jā, tad Jums jāfiksē savs unikālais ID numurs, kas redzams uz katras veidlapas. Lūdzam šo ID nepazaudēt, jo Jums nebūs iespējas vēlāk atrast savu darbu bez šī numura!
Ko darīt, ja manā pilsētā nenotiek diktāta rakstīšana?
Jums ir iespēja rakstīt diktātu tiešsaistē šajā vietnē. Tāpat piedāvājam iespēju biedrībām un interesentu grupām organizēt diktāta rakstīšanu savā pilsētas pašvaldībā. Šajā jautājumā lūdzam sazināties ar mums!
Kurš organizē diktātu?
Pasaules diktāts latviešu valodā ir nodibinājuma "Pasaules valoda" pilsoniskā iniciatīva. To organizē sabiedrisko attiecību speciāliste Olga Sukonnikova, komunikācijas speciālists Raimonds Grants un Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Sarmīte Ruža.
Kurš var kļūt par diktāta organizatoru?
Ikviens brīvprātīgais interesents, nekomerciāla organizācija, izglītības vai kultūras iestāde.
Kurš diktēs?
Diktātu 2019. gadā diktēja sabiedrībā pazīstami cilvēki, savas jomas profesionāļi. Latvijas Nacionālā bibliotēka – aktieris Vilis Daudziņš. Latvijas Neredzīgo bibliotēka – aktieris Juris Kalniņš. Bauska – bijusī latviešu valodas un literatūras skolotāja Vija Cerusa, nopelniem bagāta vēstures skolotāja, patriotisma ideju iedzīvinātāja Irisa Otrupe, nacionāli domājoša personība, Latvijas armijas vēstures notikumu restaurators Karostā Normunds Krafts, Karostas Glābšanas biedrības valdes locekle, patriotiska tūrisma attīstītāja Monta Krafta. Cēsis – radio "Tev" diktore Evija Streiča. Jelgava – Jelgavas 6.vidusskolas pedagogs-logopēds Sandra Opaļeva. Jēkabpils – Jēkabpils pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību specialiste Aiga Sleže. Daugavpils – Daugavpils Universitātes studiju prorektore, Latvijas studiju centra vadītāja Dr. philol. profesore Maija Burima Rēzekne – komunikāciju eksperte Iveta Graudiņa. Ikšķile – latviešu valodas skolotāja Anna Indāne. Ventspils – Ventspils Augstskolas bibliotēkas vadītāja. Valmiera – Valmieras Drāmas teātra aktieris Arnolds Osis. Ikšķile – teātra pedagoģe Zane Bēķe.

Mūsu tīmekļa vietne ievieto sīkdatnes pārlūkprogrammā, ja pārlūkprogrammas iestatījumos šī funkcija ir aktivizēta. Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu šīs tīmekļa vietnes funkcionalitāti un veiktu analīzi.