Pasaules diktāts latviešu valodā ir nodibinājuma "Pasaules valoda" pilsoniskā iniciatīva. Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kas sesto reizi pēc kārtas vienlaikus norisināsies klātienē 11 Latvijas pilsētās (Rīga, Ventspils, Liepāja, Valmiera, Rēzekne, Jēkabpils, Jelgava, Cēsis, Bauska, Ikšķile, Olaine) un tiešsaistē visā pasaulē. Šoreiz diktāts notiks 2020. gada 7. novembrī plkst. 12.15 pēc Latvijas laika.
Šīs iniciatīvas mērķis ir attīstīt latviešu valodas rakstītprasmi, audzināt cieņu pret dzimto valodu jau no bērnības, veidot ciešākas saiknes ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu.
Diktāta pamatprincipi

Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums ikvienam interesentam visā pasaulē.

Brīvprātīgs – neviens nevar tikt piespiests rakstīt diktātu ar varu vai tikt iesaistīts tā organizēšanā.

Bezmaksas – iekasēt samaksu par dalību diktāta rakstīšanā, kā arī par darbu labotāju konsultācijām ir kategoriski aizliegts. Organizatoru pienākums ir nodrošināt katram rakstīt gribētājam pildspalvu un numurētu veidlapu diktāta rakstīšanai.

Visiem interesentiem – nevienam interesantam nedrīkst būt atteikta dalība diktāta rakstīšanā, kā atteikuma iemeslu minot viņa vecumu, dzimumu, seksuālo orientāciju, pilsonību, tautību vai latviešu valodas zināšanu līmeni.

Iespējamas anonimitātes princips – nevienam no dalībniekiem nav  veidlapā jānorāda savs vārds, ja viņš to nevēlas darīt.

Profesionālas pieejas darbu labošanai princips – katrā pilsētā un valstī, kur notiek diktāta rakstīšana, pārbaudes komisijas priekšgalā atrodas profesionāls pasniedzējs – filologs.

Laika, teksta, norises kārtības, pārbaudes kritēriju vienlīdzība – diktāts šogad norisināsies sesto reizi – 2020. gada 07. novembrī plkst. 12.15 – visās izvēlētajās Latvijas un ārvalstu pilsētās vienlaikus. Visās norises vietās dalībnieki raksta vienu un to pašu tekstu. Visur pasākums notiek pēc vienota un skaidri zināma scenārija. Visas pārbaudes komisijas vadās pēc vienotiem, iepriekš izstrādātiem un saskaņotiem kritērijiem.

Šogad VI pasaules diktātu latviešu valodā interesenti varēs klātienē uzrakstīt Rīgā, Ventspilī, Valmierā, Liepājā, Daugavpilī, Jēkabpilī, Jelgavā, Cēsīs, Rēzeknē, Bauskā un Ikšķilē. Tāpat visiem interesentiem tiks nodrošināta iespēja uzrakstīt diktātu tiešsaistē vietnē www.raksti.org.

Mūsu tīmekļa vietne ievieto sīkdatnes pārlūkprogrammā, ja pārlūkprogrammas iestatījumos šī funkcija ir aktivizēta. Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu šīs tīmekļa vietnes funkcionalitāti un veiktu analīzi.